Piektdien kultūras pilī «Ziemeļblāzmā» Rīga zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un valsts augstākās amatpersonas sveica konkursa «Sējējs 2017» laureātus un veicināšanas balvu saņēmējus – lauksaimniekus, tostarp arī jaunos zemniekus, pārtikas ražotājus un mazpulkus.
Šogad laureātu nosaukumus, diplomus un balvas piešķīra astoņās konkursa nominācijās.
Konkursa nominācijā «Zinātne praksē, inovācijas» laureāte ir Dārzkopības institūta Dobelē Dr. agr. Baiba Lāce, par darbu «Agroekoloģisko faktoru ietekme uz bumbieru – kadiķu rūsu der. Gymnosporangium sabinae (Dichs.j G. Winter) un integrētās augu aizsardzības iespējas slimības ierobežošanai».
Konkursa ieteikuma vēstulē Dārzkopības institūts par Baibu Lāci rakstīja, ka pētniece, Dr.agr. Baiba Lāce institūtā strādā kopš 2005. gada. Viņas darbs saistīts ar zinātniskajiem pētījumiem bumbieru selekcijā, šķirņu atlasē un agrotehnikā. Viņa ir autore divām Dārzkopības institūta jaunajām bumbieru šķirnēm ‘Lauriņa’ un ‘Rūta’, kas 2016. gadā iesniegtas reģistrācijai Latvijā. Viņas pārziņā ir arī plašā bumbieru genotipu kolekcija, Baiba Lāce pārzina šķirņu sortimentu, līdz ar to ir izcils padomdevējs bumbieru audzētājiem Latvijā.
To apliecina arī ieteikuma vēstule konkursam «Sējējs 2017», ko ir rakstījuši zemnieku saimniecības «Lejas Danči», kas atrodas Kurzemē, Durbes novadā, saimnieki Rihards un Dagmāra Kokini. Vēstulē sacīts, ka «ar Dārzkopības institūta pētnieci Dr.agr. Baibu Lāci mūsu zemnieku saimniecībai «Lejas Danči» ir veiksmīga sadarbība gandrīz desmit gadu garumā. Mūsu saimniecības 10 ha lielais bumbieru dārzs sākotnēji bija iecerēts kā izaudzētās produkcijas bāzes dārzs pārsvarā ar tehnoloģiskajām bumbieru šķirnēm vietējam augļu un dārzeņu pārstrādes ceham.
Šajā laika posmā, saskaņoti darbojoties ar Baibu Lāci, izdevās pārorientēt par dārzu, kur audzējam bumbierus desertam un svaigam patēriņam. Izšķiroša loma šī darba veikšanā bija augļu koku pārpotēšanai, pareizai bumbieru šķirņu atlasei, jauno un selekcionējamo šķirņu aprobācijai un to piemērotībai mūsu augsnes un klimatiskajiem apstākļiem. Darbs tika veikts pakāpeniski. Bija jāatrod vasaras, rudens, ziemas, slimību rezistentas (kraupis, bumbieru – kadiķu rūsa) šķirnes ar lieliem un skaistiem, acīm tīkamiem augļiem. Viss bija jauns un apgūt visu informācijas apjomu, kas pieejams dažādos avotos, zemnieciņam vienam pašam nav iespējams.
Ļoti pozitīvi vērtējam sadarbību ar Dārzkopības institūta pētnieci, tagad mūsu pastāvīgo padomdevēju, Dr.agr. Baibu Lāci.
Pateicoties viņas pētījumu jomā uzkrātajām zināšanām, pieredzei, neatlaidīgajiem pūliņiem un atsaucībai, mums ir izdevies atrast, pārpotēt un aizstāt pārstrādei piemērotās bumbieru šķirnes ar galda bumbieriem, ievērojami paplašināt tirgus bumbieru šķirņu sortimentu un daudzumu, ko tagad mēs varam piedāvāt pircējiem jau no augusta vidus līdz martam, aprīlim.» Nominācijā «Jaunais veiksminieks» veicināšanas balva – Auces novada zemnieku saimniecībai «Imantas», kur saimnieko Ģirts Ante, nominācijā «Bioloģiskā lauku saimniecība» veicināšanas balva – Dobeles novada Penkules pagasta zemnieku saimniecībai «Vizbuļi», kur saimnieko Laima Hercberga.
Vēl konkursam «Sējējs 2017» no mūspuses bija pieteiktas zemnieku saimniecība «Rūķīšu tēja» Krimūnu pagastā un tērvetnieka Raivo Zalcmaņa saimniecība «Vecstēguļi» Tērvetes pagastā.
Zemkopības ministrijas konkursa «Sējējs» balva tapusi, iespaidojoties no izcilā latviešu tēlnieka Kārļa Zemdegas radītā pieminekļa «Sējējs», kas atrodas Rūjienā. Šo unikālo piemiņas statueti radījusi māksliniece Laura Bistrakova.
Kā atzīst arī paši «Sējēja» laureāti, balva ir kļuvusi par nozīmīgu konkursa «Sējējs» simbolu.
Kopš 1994. gada konkurss «Sējējs» tiek rīkots katru gadu un laureāta gods Latvijas lauku ļaudīm ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem apbalvojumiem un ir paliekošs notikums ikkatra zemes kopēja atmiņā.
Avots: laikraksts “Zemgale” (17.10.2017.), Baiba Pole