ARBORISTS ĢIRTS VITKOVSKIS tikko saņēmis konkursa Sējējs laureāta balvu

Rīgā, kultūras pilī Ziemeļblāzma, godināja konkursa Sējējs finālistus, viņu vidū — saldeniekiem zināmais arborists jeb kokkopis Ģirts Vitkovskis.

Viņš bija ieteikts konkursa nominācijā Goda Leader projekts vietējā rīcības grupā, Ģirtu konkursam bija pieteikusi Saldus rajona attīstības biedrība. Tās izpilddirektore Sandra Fridrihsone sacīja, ka ir daudz spēcīgu pretendentu, ko varēja ieteikt konkursam, bet Ģirtu izvēlējās vairāku iemeslu dēļ. “Viņa stāstu varētu saukt par veiksmes stāstu, īpaši laukos. Ka jauns cilvēks ar labu izglītību un labu darbu atrod savu vietu sirdij tuvā jomā. Stāsts par Ģirtu pierāda, ka ir labi dzīvot laukos, ja dari no sirds, ar lielu patiku, interesi un aizrautību. Tas apliecina jauna cilvēka uzņēmību, dzīvelīgumu. Ģirta piemērs spēj iedvesmot citus. Ir arī formāli kritēriji, kādēļ ieteikts Ģirts. Viņš izveidojis darba vietu ne tikai sev, bet arī saviem palīgiem, radījis biznesa pamatus, bet ar Leader programmas atbalstu spējis paplašināt un pilnveidot uzņēmējdarbību. Ģirta vārdu mēs noteikti dzirdēsim arī turpmāk, par to esmu pilnīgi pārliecināta. Pērn par Sējēja balvas pretendentu ieteicām bitenieku Kristu Ēberliņu no Nīgrandes. Kaut gan balvu neieguva, toties ieguva lielu publicitāti, kas viņam noder tagad.”

Konkurss Sējējs notika 24. reizi, vērtēšanai bija pieteikti 52 pretendenti, laureāta balvas un veicināšanas balvas piešķīra astoņās nominācijās. Pasākumu atklāja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, uzsverot lauku cilvēku sīkstumu un neatlaidību. Šis gads zemniekiem atnesis dabas radītus pārbaudījumus, taču ministrs dzirdējis lauciniekus laukos sakām, ka grūtībām tiks pāri. Arī piena lopkopības saimniecības atkopjas pēc krīzes nozarē, pārstrādātāji meklē un atraduši jaunus tirgus.

Ministrs arī uzsvēra: Sējēja konkurss lauksaimniecībā ir nozīmīgākais padarītā vērtējums, tas palīdz atklāt uzņēmumus, saimniecības, dalītājus, kuri strādā ne tikai šodienai, bet arī nākotnei — attīstoties, radot jaunus piedāvājumus un — kas nav mazsvarīgi — audzinot jauno paaudzi. Konkursa finālistus un viesus uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, ministru prezidents Māris Kučinskis. Viņi pauda lepnumu, ka Latvijas laukiem ir nākotne, zemkopju dzimtās saimniekošanu pārņem jauni, labi izglītoti un spējīgi cilvēki. Lauku saimnieki bija ieradušies kopā ar ģimenēm, dažai dzimtas turpinātāji vēl pavisam mazi bēbīši, kas mammas vai tēta klēpī pasākuma laikā pamanījās izgulēties.

Kurš no konkursa finālistiem ieguvis veicināšanas balvu un mazo Sējēja statueti un kurš atzīts par laureātu, netika izpausts līdz pat uzaicināšanai uz skatuves. Pirms svinīgās ceremonijas sastapu pazīstamu bioloģiskās saimniecības Valti saimnieku no Skrundas pagasta Rihardu Valtenbergu. Viņš nezināja, kāds būs gala vērtējums konkursā, jo visi pretendenti spēcīgi. Vēlāk izrādījās, ka Valti ieguvuši veicināšanas balvu, kā arī speciālbalvu no apdrošināšanas sabiedrības BTA, bet bioloģisko saimniecību grupā laureāte ir Kuldīgas novada SIA Lāses AM, kur gaļas liellopus audzē Melderu ģimene.

Biedrības Slow Food vadītājs Mārtiņš Rītiņš apsolīja, ka jau nākampavasar konfekšu fabrikas Laima vecajā ēkā būs bioloģisko produktu tirgus. Varbūt ar laiku pircēji arī Centrāltirgū varēs iegādāties nevis vienkārši gaļu, bet, piemēram, ‘Šarolē’ vai ‘Limuzīnas’ šķirnes liellopa gaļu.

Videostāsti par laureātiem bija patiešām iedvesmojoši —kā no maza izaudzis liels bizness, ka cilvēki izvēlas nozīmīgus mērķus. Vairāki konkursa laureāti runāja par to, ko vēlas sasniegt nākamajās desmitgadēs, un mūsu kokkopis Ģirts Vitkovskis sacīja: vēlas, lai pēc gadiem viņa vārds būtu ne tikai pazīstams, bet arī to sabiedrībā uztvertu par garantiju labi paveiktam darbam. Ne viens vien laureāts, saņēmis balvu, pateicās savai ģimenei, saimniecības strādniekiem, pašvaldībai, lauku konsultantiem, labiem cilvēkiem par atbalstu un palīdzību.

Sējēja veicināšanas balvas un mazos Sējējus saņēma 16 konkursa dalībnieku. Balvu par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā pasniedza Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes loceklei, biedrības Latvjos statūtsabiedrību asociācija valdes priekšsēdētājai Aijai Balodei, bet vēl pirms apbalvošanas ceremonijas ap viņu priekštelpā bija sapulcējušies zemnieki un par kaut dedzīgi diskutēja. Varēja redzēt, ka viņas viedoklī cilvēki ieklausās, to ņem vērā arī ministrijā un citās iestādēs. Aija Balode balvu saņēma no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rokām.

Ģirts Vitkovskis par konkursa Sējējs noslēguma pasākumu sacīja: “Esmu arborists ceturto gadu, bet Saldū strādāju otro gadu. Man laureāta balvas saņemšana bija pārsteigums un liels gods, piedzīvoju nebijušas izjūtas, un, sakot laureāta runu, kaklā bija kamols. Jutos neierasti, ka visi uz mani skatās, fotografē, filmē. Pie tādas uzmanības neesmu pieradis. Šī bija iespēja vienuviet satikt prominences — Valsts prezidentu, ministru prezidentu, zemkopība ministru un valstī zināmus uzņēmējus. Pie katra varējām pieiet, aprunāties. Pēc apbalvošanas ceremonijas parunājos ar Sējēja laureāti, agronomijas zinātņu doktori no Dobeles dārzkopības institūta Baibu Lāci. Viņa pētījusi bumbieru-kadiķu rūsu un tās apkarošanas integrētās metodes. Arī manā arborista ikdienā cilvēki jautā par šo koku slimību. Vienam manam darbiniekam kursabiedrs Kristaps Sula ir konkursa Sējējs laureāts nominācijā Jaunais veiksmīgais zemnieks. Mani iespaidoja stāsts par viņu — ka jauns cilvēks uzņemas lielu atbildību, turpinot lauksaimnieka darbu un attīstot saimniekošanu. Iedvesmu var aizgūt arī no nominācijās Gada lauku saimniecība laureāta Kaspara Duges Jelgavas novadā — ka jauns puisis strādā ar vērienu un lielu pārliecību.

Mūsu galdiņš bija diezgan ražīgs, jo pie tā bija vairāki veicināšanas balvas saņēmušie un man — laureāta balva. Pie blakus galdiņa sabiedrībā zināmi cilvēki: Mārtiņš Rītiņš, Ansis Bogustovs, Normunds Skauģis… Neaizmirstams pasākums man un maniem vecākiem.

Nepiekritu tiem, kas saka: “Saldus ir bedre.” Manuprāt, nav būtiski, no kurienes esi — no Saldus, Zirņiem vai citurienes, kādā jomā strādā. Galvenais — ko vari darīt un kā izdari.”

Avots: laikraksts “Saldus Zeme” (17.10.2017.), Tamāra Kļaviņa