Piektdien Rīgā, VEF Kultūras pilī, notika ikgadēja konkursa Sējējs noslēguma sarīkojums.
Šoreiz tas notika divu nozīmīgu jubileju gaisotnē — Latvijas valsts simtgadē un konkursa 25. gadā. Šos faktus minēja gan noslēguma ceremonijas goda viesi, pasniegdami apbalvojumus, gan konkursa laureāti savās runās.
Saldus novadu, pateicoties LLKC Saldus konsultāciju biroja aktivitātei, šogad konkursā pārstāvēja trīs dalībnieki: SIA Saldus Druva (nominācijā Gada lauku saimniecība, uzņēmuma vadītāja Marita Spundiņa), Lutriņu mazpulka dalībniece Agnese Smiļģe (Rītdienas sējējs — mazpulka dalībnieks, mazpulka vadītāja Gunta Romule) un Zirņu pagasta Bušinsku ģimenes zemnieksaimniecība Ziķi (Ģimene lauku sētā). Šis gads īpašs, jo Saldus novadam nu ir par diviem Sējēja laureātiem vairāk. Konkursa galveno balvu, Sējēja bronzas statueti, saņēma Agnese Smiļģe un SIA Saldus Druva vadītāja Marita Spundiņa.
25 gados lauku saimniecību, pārstrādes uzņēmumu, kooperatīvu, mazpulku, jauno zemnieku, lauksaimniecības zinātnieku konkursā bijis 1700 dalībnieku, no viņiem 278 kļuvuši par laureātiem. Tas ir iespaidīgs skaits. Ceturtdaļgadsimtā līdzi laikam mainījušās Sējēja nominācijas, dažas apvienotas, konkurss papildināts ar jaunām. Pēdējos gados noslēguma ceremoniju translē televīzijas tiešraidē, uzsverot konkursa nozīmi.
Arī jubilejas gads nācis ar jaunumiem: konkursa laureātiem pasniegta Sējēja zīme, kas apliecina, ka viņi ir valstī augstu novērtēti. Zīmi viņi drīkst izmantot savas produkcijas, pakalpojuma un uzņēmuma reklamēšanai uz iepakojuma, norādēm un citos reklāmas materiālos. Sējēja zīmi turpmāk pasniegs visiem šī konkursa uzvarētājiem. Noslēguma ceremonijā pirmoreiz skanēja konkursa Sējējs himna, tās vārdus sacerējis Valdis Pavlovskis, mūziku komponējis Boriss Rezņiks.
Šogad bija septiņas nominācijas, taču laureāti ir astoņi, jo balvu par mūža ieguldījumu saņēma divas lauksaimniecības zinātnieces, tā kā žūrija nebija varējusi vienoties par vienu laureāti, jo abu devums nozarē ir vienlīdz nozīmīgs. Veicināšanas balvas un diplomus saņēma 12 dalībnieku.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, uzrunājot lauku saimniekus, atzīmēja, ka pēdējie divi gadi pārbaudījuši zemnieku izturību, taču sarežģītās situācijās viņi spēj atrast risinājumus. Viņš pateicās visiem, kuri strādā laukos. Ministru prezidents Māris Kučinskis uzsvēra, ka vārds veiksme vienmēr būtu saistāms ar vārdu darbs, jo, ja dara ar aizrautību un degsmi, atnāk arī veiksme, un padarītajam ir labs rezultāts.
Marita Spundiņa stāstīja, cik šis gads nozīmīgs saimniecībai, īpaši lopkopībā līdz ar jaunās modernās liellopu kūts uzbūvēšanu. Viņa salīdzināja: diriģents viens pats bez orķestra nespēj atskaņot mūziku. Saldus Druvā strādā spēcīgs kolektīvs, kopā ar to var īstenot lielas ieceres. Sējēja balva divu nozīmīgu jubileju gadā saimniecībā uzskata par īpašu pagodinājumu un lielu atzinību.
Agnese savukārt uzsvēra, ka viņas iedvesmotāja un virzītāja bijusi mazpulka vadītāja Gunta Romule, pateicās viņai un savai ģimenei. Jauniete aicināja mīlēt darbu, ko ir izvēlējušies.
Par katru laureātu bija uzņemts video, un viņu stāsts apliecināja, ka uzvarētāja tituls ir godam nopelnīts, taču pasākuma dalībniekus visvairāk aizkustināja par mūža ieguldījumu godinātās zinātnieces Māra Skrīvele un Veneranda Stramkale. Viņas savu darba mūžu, kas mērāms gadu desmitos, veltījušas lauksaimniecībai. Sveikšanas laikā zinātnieces visi godināja ar ilgiem aplausiem un stāvot kājās.
Pēc apbalvošanas ceremonijas uzmeklēju Agnesi Smiļģi un viņas ģimeni. Jaunietei noslēguma sarīkojumā līdzās bija vistuvākie cilvēki — mamma Sarma, tētis Dainis un māsa Aivita, kas tāpat kā Agnese mazpulkā daudz iemācījusies un bijusi Trušmīļu skolas dalībniece. Agnese šogad sākusi studijas, Aivita mācās tehnikumā un sporto. Kurš ikdienā rūpējas par trušu saimi?
Agneses mamma Sarma sacīja, ka tagad kopšana vairāk vecāku darbs, viņai arī jābūt gidei, kad trušu saimniecību atbrauc apskatīt ekskursanti. Ja meitas mājās, protams, dara viņas, šķirnes trušu saimniecības dokumentāciju kārtojot Aivita. Garaušu šķirnes izkopšanā iegūtas pamatīgas zināšanas, ieguldīts daudz laika un rūpīga darba, un nedrīkst pārtraukt tikai tādēļ, ka meitas skolojas pilsētā.
Sarmai liels prieks, ka Agnese saņēmusi Sējēja balvu. Lutriņu mazpulka vadītāja Gunta Romule lepojas, ka viņas mazpulka dalībniece nopietnā konkurencē kļuvusi par konkursa laureāti. Jau sarīkojumā Guntas telefonā sāka pienākt apsveikuma īsziņas no lutriņniekiem, kas skatījušies tiešraidi.
GADA LAUKU SAIMNIECĪBA – SIA SALDUS DRUVA. Vadītāja Marita Spundiņa (no labās) ar sveicējiem.
ZIRŅU PAGASTA ZIĶU SAIME – no kreisās Andris, Mareks, Sarmīte un Mārīte Bušinski.
TIKKO SAŅĒMUSI LAUREĀTES STATUETI — Lutriņu mazpulka dalībniecei Agnesei Smiļģei balvu pasniedza deju studijas Dzirnas vadītājs Agris Daņiļevičs. Otrā no labās — Lutriņu mazpulka vadītāja Gunta Romule.
Avots: laikraksts “Saldus Zeme” (02.10.2018.), Tamāra Kļaviņa