28. septembrī Rīgā, VEF Kultūras pilī, zemkopības ministrs un valsts augstākās amatpersonas sveica Zemkopības ministrijas konkursa «Sējējs 2010» laureātus un veicināšanas balvu saņēmējus – lauksaimniekus, tostarp arī jaunos zemniekus, pārtikas ražotājus un mazpulkus.
Jau 25 gadus Zemkopības ministrijas rīkotajā konkursā «Sējējs» piedalās visdažādākās nozares pārstāvošie lauksaimnieki. Kopš 1994. gada konkurss «Sējējs» tiek rīkots katru gadu, un laureāta gods Latvijas lauku ļaudīm ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem apbalvojumiem. Šajā jubilejas gadā ir izveidota īpaša «Sējējs» zīme, ko turpmāk saņems visi konkursa uzvarētāji. Šo zīmi laureāti varēs izmantot uz savas produkcijas iepakojuma, reklāmas vai kādos citos saimniecības vai uzņēmuma popularizēšanas nolūkos. Zīme būs apliecinājums, ka produkta ražotājs vai pakalpojuma sniedzējs ir konkursa «Sējējs» laureāts, un kalpos Latvijā ražotās produkcijas popularizēšanai.
Šogad laureātu nosaukumus, diplomus un balvas piešķīra septiņās konkursa nominācijās.
* Laureāta nosaukums nominācijā «Gada lauku saimniecība» piešķirts Saldus novada SIA «Saldus Druva» un tās saimniecei Maritai Spundiņai.
* Nominācijā «Gada uzņēmums pārtikas ražošanā» par labāko atzīta Jaunpils novada akciju sabiedrība «Jaunpils pienotava», tās vadītājs Viesturs Krilovs.
* Konkursa nominācijā «Ģimene lauku sētā» šogad laureāta titulu ieguva Kandavas novada zemnieku saimniecība «Krikši», kurā saimnieko Santra Celmiņa ar ģimeni.
* Par veiksmīgāko jauno zemnieci atzīta Bauskas novada zemnieku saimniecības «Jundas» īpašniece Alma Bērziņa.
* «Sējēja» laureāta nosaukumu nominācijā «Gada veiksmīgākā kopdarbība» ieguva lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība «VAKS» Valmierā, tās vadītājs Indulis Jansons.
* Šogad konkursā vērtēja arī pretendentus nominācijā «Rītdienas Sējējs – mazpulka dalībnieks». Par laureāti šajā nominācijā kļuva Saldus novada Lutriņu mazpulka dalībniece Agnese Smiļģe.
* Par laureāti nominācijas «Zinātne praksei un inovācijas» grupā «Zinātne praksei» atzīta dr. agr. Biruta Jansone ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Zemkopības institūta zinātnieku grupu, kas izstrādāja zinātnisko darbu «Daudzgadīgo zālāju šķirņu pavairošana un izplatība Kanādā, Eiropā un Latvijā». Savukārt šīs nominācijas grupā «Zinātne inovācijai» par laureāti atzīta dr. biol. Ina Alsiņa ar LLU Augsnes un augu zinātņu institūta zinātniekiem par izstrādāto darbu «Ilgtspējīgu tehnoloģiju izstrāde pākšaugu audzēšanai un to izmantošana proteīna nodrošināšanai Eiropā pārtikas un lopbarības ražošanai».
Veicināšanas balvas un diplomus kopumā saņēma 12 konkursa dalībnieki visās konkursa nominācijās, bet balva «Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā» šogad piešķirta divām pretendentēm – lauksaimniecības zinātņu doktorei, SIA «Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs» vadītājai Venerandai Stramkalei un valsts emeritētai zinātniecei, LLU Dārzkopības institūta vadošajai pētniecei Mārai Skrīvelei, kura nostrādājusi augļkopības zinātnē vairāk nekā 50 gadus.
Viktorija Straujupe
Redakcijas piezīme.
Kad «Liesma» šā gada augusta sākumā, sākoties jaunajai ražas novākšanas sezonai, intervijā Indulim Jansonam vaicāja par kooperatīva kopdarbību, atbilde bija: «Arvien esmu teicis un saku: mūsu kooperatīva graudkopji ir labākie Latvijā! Un, ja mēs kopā tagad spējam jau nodrošināt 10% no visa Latvijas graudu kopējā ievākuma, tad tas tik tiešām ir vērā ņemams spēks un izaugsme! Mūsu uzdevums, aizstāvot vietējo intereses, ir to vēl vairāk vairot. Un tieši tādēļ attīstībā turpinām ieguldīt paši savu līdzekļu investīcijas un izmantot arī pieejamos ES finanšu atbalstus. «VAKS» savās ražošanas bāzēs Valmierā, Matīšos, Gulbenē un Varakļānos 80 dažādu izmēru un ietilpības graudu uzglabāšanas torņos kopā var jau uzņemt apmēram 120000 tonnu ražas. 2017. gadā, redzot, ka «VAKS» biedru skaits kļuvis lielāks, ka augušas arī graudkopībā izmantotās zemes un ražošana vienlaikus notiek vairākās struktūrvienībās, sapratām, ka ir pēdējais laiks mainīt mūsu kopdarbības logo un moto. Tagad tas vēsta: «KOPĀ DARĀM VAIRĀK!». Tam ir dziļa, jēgpilna nozīme, kas apliecina: mūsu izaugsme ir māsu pašu rokās un tikai kopā visu darot!»
Laikraksts «Liesma» sirsnīgi sveic «VAKS» ar «Sējēja» titula iegūšanu!
Esam iecerējuši ar šās kopdarbības veiksmes stāstu savus lasītājus plašāk iepazīstināt Latvijas simtgadei un 18. novembrim veltītajā laikrakstā.
APBALVOJUMA PASNIEGŠANA. Vidzemes un Latgales kooperatīvam «VAKS» prestižā konkursa «Sējējs 2018» piešķirto Laureāta titulu nominācijā «Gada veiksmīgākā kopdarbība» saņem tā valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.
INDULIS JANSONS: «Latvijai 100, «Sējējam» 25, «VAKS» 20! Man ir liels gods un laime būt Latvijā, manī arvien ir liels lepnums par Latvijas lauksaimniecību. «VAKS» biedri ir 530 Vidzemes un Latgales lauksaimnieki, tā ir arī mūsu komanda – Valmierā, Matīšos, Gulbenē un Varakļānos. Izdarīts daudz, bet ne mazāk mums visiem kopā vēl paveicams!»
Avots: laikraksts “Liesma” (03.10.2018.), Māra Rone