Var teikt, ka tā jau kļuvusi par tradīciju – vasaras izskaņā kopā ar Liepupes mazpulka vadītāju Baibu Mantiņu apciemot viņas audzēkņus, lai paskatītos, kā skolēniem brīvlaikā veicies ar lauku darbiem un savu projektu īstenošanu. Augusta beigās pirms jaunā mācību gada atkal devāmies šādā izbraukumā. Protams, visus vienā reizē nepaguvām apmeklēt.

Pirmais, pie kura iegriežamies, ir Liepupes vienpadsmitklasnieks Arnis Krastiņš. Ļoti pieredzējis mazpulcēns, kurš šogad izvirzīts nominācijai Rītdienas sējējs mazpulka dalībnieks prestižajā konkursā Sējējs, ko rīko Zemkopības ministrija. Arnis gandrīz 10 gadu laikā, kopš darbojas mazpulkā, audzējis sīpolus, burkānus, bietes, kartupeļus, kāļus, ķiplokus, bet tagad jau trešo gadu rūpējas par trušiem. Kušķu mājas pagalmā pretim iznāk arī puiša māmiņa Inese un mazais brālis, otrklasnieks Haralds, kurš arī cītīgi šovasar pildījis lauku darbiņus. Vispirms ejam pie trušu būriem. Pašlaik Arņa saimniecībā ir 50 garaušu, no tiem daļa ir šķirnes – gan Vīnes zilie un Lielie, gaišie sudrabotie, gan Jaunzēlandes sarkanie, bet daļa – kā nosmej pats saimnieks – krūmtruši. Šis ir pirmais gads, kad pašu saimniecībā piedzimuši šķirnes trusēni ar visiem dokumentiem. Tos varēs vest uz izstādēm un arī pārdot. Arnis priecīgs paver būri, kur snaikstās 7 trusēni, šobrīd vēl melni, bet pieauguši tie nosirmos. 7 ir labs metiens. Tiesa, krūmtrušu rekords bija 9. Zēns šogad izgatavojis vairākus jaunus būrus, cenšoties prātīgi izmantot dēļus un veidojot novietnīti sienam, lai ērtāk kopējam. Paraugu noskatījis pie pieredzējušiem truškopjiem. Pavasarī, domājot par garaušiem, iesēts zālāju lauks, gādāta speciāla sēkla. Kamēr runājamies par pūkainīšiem, jaunais mazpulcēns Haralds atnesis puķpodus, lai parādītu, ko viņš audzē. Lūk, kā pastiepusies martā iesētā karaliskā palma. Sēkliņa atgādinājusi kafijas pupiņu. Otrā podiņā neparasts sukulents dzīvais akmens. Puisēns gatavs rādīt arī visu, kas aug dobēs. Rau, zaķu grīslis, kas atgādina ļipiņas, netālu košās lapsastes. Palūko, cik mīkstas! Kad tās būs sausas, varēs līmēt rotājumos, būs smuki, nopietni skaidro puisēns, bet Inese nosmej: Ja mamma traka uz puķēm, dēlam arī tās patīk.

Uplejās apciemojam ceturtklasnieci Lindu Lavrenovu, kura mazpulkā darbojas pirmo gadu. Audzē papriku. Kopā ar meitenītes mammu Ilzi ejam uz siltumnīcu skatīt, kāda ir raža. Pavisam iestādīti 15 dažādu šķirņu stādiņi. Augļi atšķirīgos toņos – dzelteni, oranži, sarkani, pavisam tumši. Iestādīta arī asā paprika. Pavasarī Linda pati sējusi, piķējusi, bet stādīšanā piepalīdzējusi mamma. Vecāku atbalsts un padoms ir vajadzīgs. Ja tas ir, tad var gaidīt labu rezultātu, piebilst skolotāja. Ilze gatava stāstīt seno metodi, kā tikt pie labas ražas. Katram stādiņam apakšā vajag mēslus. Izrok dziļāku bedri, ieliek vistu saražoto, pāri zemi un atliek vien stādīt. Ravēšana gan bijusi tikai meitas ziņā. Skolotāja Lindai skaidro, ka, ražu vācot, jāpieraksta, cik kurai šķirnei augļu, arī jānobildē un jādomā, ko ar novākto darīt. Ilze pasmej, ka meita labprāt grauž svaigu papriku kā ābolus. Garšo, apstiprina meitenīte. Tāpēc izlēmusi audzēt šo dārzeni. Šovasar viņa pirmoreiz piedalījās arī Latvijas mazpulcēnu nometnē Visu daru es ar prieku, kas 5 dienas jūlijā notika Valdemārpilī. Paticis nakšņot teltīs, doties 20 km pārgājienā, mācīties radošajās darbnīcās. Mācījusies grebt karoti. Darinājums gan vēl jāpabeidz. Tas labi, ka bērniem tiek priekšstats par dažādiem darbiem, spriež mamma. Linda gan pieder tiem skolēniem, kuri apgūst ļoti daudz ko. Trenējas volejbolā Limbažu un Salacgrīvas novada sporta skolā, vasarā bijusi arī volejbolistu nometnē. Vēl meitene Salacgrīvas mūzikas skolā apgūst flautas spēli. Un viss viņai patīk.

Duntes Ceriņos apciemojam Lauru Erciku. Pagalmā pretim iznāk arī viņas mamma Aiga. Laura šovasar pabeidza 9. klasi Liepupē un turpinās mācības Saulkrastu vidusskolā. Dzirdētais izbrīna skolotāju: Tev taču bija citi plāni. Jā, iesniegusi dokumentus Limbažu arodskolā, bet tur nav izdevies nokomplektēt grupu, tad domājusi par mācību turpināšanu pašu vidusskolā, bet Liepupē šogad 10. klases nav. Nekas cits neatliks kā braukāt uz Saulkrastiem, ne pārāk priecīga teic Aiga. Laura zina, ka vēl vairāki liepupieši būs 10. klasē Saulkrastos. Par to, kā turpmāk veiksies ar darbošanos mazpulkā, mainot skolu, vēl grūti spriest. Laurai šis ir trešais gads mazpulkā. Visus gadus bijusi arī nometnē. Šoreiz īpaši patika sportiskās aktivitātes, pārgājiens. Iepriekš Laura audzējusi zirņus un cūkpupas, bet šovasar kartupeļus. Viņai tika vidēji agrā šķirne Prelma. Jāiestāda bija 10 tupeņi 7 veseli, bet 3 jāsagriež uz pusēm. Norokot jāsaskaita, cik bumbuļu zem katra cera, visi arī jānosver un pēc izmēriem jāsašķiro – lielie un mazie. Laksti tupeņiem jau nogājuši, tāpēc skaidrs aši jāķeras pie dakšām.

Cimdiņu mājās mūs nepacietīgi gaida, jo pamazām tuvojas vakars. Astotklasniece Jolanta Ķuze jau četrus gadus darbojas mazpulkā, bet mazajai māsai, ceturtklasniecei Ievai šis ir otrais gads. Jolanta iepriekšējās vasarās audzējusi zirņus, cūkpupas, arī krūmpupiņas, bet Ieviņa pērn apkopa sīpolu vagu. Šogad abas māsas audzē kartupeļus. Jolanta – šķirni Imanta, bet Ieva – Magdalēnu. Varēs arī salīdzināt, kurai lielāka raža. Mamma Aira gan spriedusi liekas, vairāk tupeņu būs Ievas vagā, bet īsta skaidrība iestāsies, kad kartupeļi būs norakti un nosvērti. Arī abas māsas šovasar bija nometnē Valdemārpilī. Paticis. Ieviņa, kura trenējas Limbažu un Salacgrīvas sporta skolā, vēl bijusi volejbolistu nometnē Limbažos. Tieši nometnes abas atzīst par jaukākajiem vasaras piedzīvojumiem. Jautātas, vai rudenī turpinās darboties mazpulkā, māsas nedomājot atbild: Protams!

Cītīgi vasarā strādājuši arī pārējie, pie kuriem tovakar neiegriezāmies. Mazpulcēni audzēja ķirbjus, gurķus, facēliju, ārstniecības augus. Trušmīļu skolā darbojās Elizabete Rubeze, Amēlija Gusakova un Artūrs Andžs, bet Jānis Mantiņš un A. Krastiņš iesaistījušies Šķirnes trušu audzētāju asociācijas jauniešu sekcijā. Tagad arī liepupiešiem jāgatavojas Vidzemes mazpulku projektu forumam, kas 15. oktobrī plānots Priekuļos.

Liepupes vidusskolas vienpadsmitklasnieks Arnis Krastiņš jau trešo gadu audzē trušus.

Par lielā brāļa nodarbi interesējas arī Haralds.

Ceturtklasniecei Lindai Lavrenovai garšo paprika.

Laurai Ercikai priekšā pārmaiņas – mācības Saulkrastu vidusskolā.

Gan astotklasniece Jolanta Ķuze, gan viņas jaunākā māsiņa Ieva šovasar audzēja kartupeļus.

 

Avots: laikraksts “Auseklis”, Laila Paegle (09.09.2016.)