Lielā Zemgales zemnieku saimniecībā Terēņi, kas gadiem ilgi nodarbojas ar graudkopību, saimniece Lolita Duge pirms pieciem gadiem izveidoja piparmētru lauku. Tad arī atklājās, kāds piparmētrām sakars ar radošumu
Zemnieku saimniecība Terēņi nav vienkārša, tā ir izcila. 2017. gadā konkursā Sējējs tā atzīta par labāko lauku saimniecību Latvijā, gadu pirms tam Jelgavas novada vadība tai teikusi paldies kā labākajiem novada popularizētājiem. Saimnieces Lolitas Duges piparmētru namiņš ir tas, kurš uz labības lauku ieskautajām Terēnu mājām vasarā atvilina tūkstošiem interesentu.
Te zem saimniecības ēku sijām bezdelīgas no Zemgales māla salipinājušas izturīgas ligzdas, kur valda bērnudārza cienīgs troksnis. Ap dzīvojamo māju plešas skaists dārzs, kur puķes cita citu pārspēj krāšņumā un smaržās. Un ir pushektāru liels piparmētru lauks, kurā zaļo desmit dažādu mētru. «Tas nav tāpēc, ka esam gribējuši būt labākie. Mēs veidojam skaistu un sakoptu vidi tāpēc, ka paši tajā jūtamies labi,» saka Lolita Duge. «Ja apkārt valda skaistums un kārtība, arī paši tā jūtamies, un līdz ar to ir vieglāk organizēt savu dzīvi.»
LIELAIS UN MAZAIS BIZNESS
Ar graudkopību Terēņi, kas aptver ap tūkstoš hektāru zemes, nodarbojas jau kopš 1992. gada. Tas, pēc Lolitas vārdiem, ir lielais bizness, ko vada viņas vīrs Kaspars Duge. Bet piparmētru jeb «mazo biznesu» viņa nolēma veidot pirms sešiem gadiem, kad vēl strādāja Jelgavas novada domē par projektu vadītāju.
Vīra iedrošināta, nolēma pieteikties Lauku atbalsta dienesta projekta Leader atbalstam.
«Vispirms uzdevu sev jautājumu, vai varu aiziet prom no stabilas darbavietas un realizēt savas idejas. Lai par to pārliecinātos, vispirms vajadzēja spēt piesaistīt fi nansējumu savam nelielajam biznesam,» stāsta Lolita. Kad bija izlēmusi rakstīt projektu savam biznesam, sāka domāt, ar ko tad varētu nodarboties. Par piparmētru audzēšanu Lolita izšķīrās dažu minūšu laikā. Ģimenē aug divas meitas, un vienai no tām garšo dzēriens, kas pagatavots no mammas vārītā piparmētru sīrupa. «Ja reiz vienam garšo, ticams, ka iegaršosies vēl kādam,» nodomāja Lolita, rakstīdama projektu par piparmētru audzēšanu.
Lolitas Duges plāns audzēt, pārstrādāt un tirgot piparmētras saņēma atbalstu — projekts apmaksāja pusi no pamatlīdzekļos ieguldāmās naudas. Apmēram gadu viņa mēģināja apvienot darbu pašvaldībā ar piparmētru lauku, līdz 2013. gada nogalē saprata — jāizšķiras par vienu lietu. Kad 2014. gadu sāka strādāt tikai savā saimniecībā, doma bija pieticīga — nopelnīt tikai tik daudz, lai «sanāk vismaz zeķbiksēm». «Ja nemaz nav peļņas, tad tomēr jādomā, cik ilgi un kāpēc sevi ieguldīt jomā, kas rada tikai zaudējumus,» saka Lolita. «Taču ar laiku viss, kas saistīts ar piparmētrām, man kļuva kas daudz vairāk nekā tikai bizness. Tas ir mans sirdsdarbs.» Piparmētru dēļ viņa nekļuva par biznesa haizivi. Tomēr Lolita Duge noteikti ir uzņēmēja, kurai nemitīgi rodas idejas un kura var tās īstenot.
PIPARMĒTRAS IEDVESMO
Pirms Lolita sāka audzēt piparmētras, viņa nemaz nezināja, ka pasaulē ir vairāk nekā 600 mētru šķirņu. Pirmās mētras savā dārzā ieguva gandrīz nejauši. Radu saietā kāda sieviete, kas nodarbojas ar stādu tirdzniecību, ieminējās, ka viņas siltumnīcas stūrī aug mētras, laikam būs jāmet ārā. Lolita jau bija uzrakstījusi projektu piparmētru audzēšanai, tāpēc pieteicās uz tām.
«Domāju, ka braucu pakaļ 20—30 stādiem, bet radiniece smaidot teica: «Lūk, tev 376 stādi, 12 šķirnes!» atceras Lolita. «Mans pirmais lielais pārsteigums, kas nedeva mieru, — kā var būt 12 atšķirīgas mētras! Es taču braucu pakaļ vienai parastai piparmētrai.
Mājās braucu ar domu pēc iespējas ātrāk tikt pie datora, lai saprastu, kas tās par mētrām.» Vairums no šīm 12 šķirņu mētrām joprojām aug Lolitas Duges plantācijā. Zemeņu, šokolādes, ābolu, greipfrūtu un citas. «Laukam pietiktu ar diviem trim mētru veidiem.
Bet ir mētras, bez kurām vairs nespēju iedomāties savu ikdienu. Pieejot pie zemeņu mētrām, ikreiz jūtu zemeņu aromātu,» stāsta Lolita, pagatavojusi stikla tējas krūzē smaržīgu Šveices mētru tēju.
Lai gan intervijas laikā viņa vairākkārt min, ka nav diža mētru eksperte, viņas piparmētru namiņš — viena no piemājas saimniecības koka ēkām — savā ziņā dēvējams par laboratoriju. Pie tās podos sastādīts apmēram 30 dažādu jaunu mētru šķirņu.
«Novērošanai,» paskaidro Lolita. Tas nozīmē, ka viņai jāpārliecinās par nopirktās šķirnes atbilstību tai piedēvētajam nosaukumam.
Gadās, ka mētru importētāji, patvaļīgi tulkojot šķirņu nosaukumus, rada jucekli.
Tā Latvijā tiekot izplatītas Marokas un Kasablankas mētras, taču Lolita ir droša, ka tā ir viena šķirne. Viņas kolekcijā ir arī ogu mētras, un Lolitai ir jāizpēta, vai tā nav tā pati Berries&Cream Mint. «Kādam nav svarīgi, kādas šķirnes mētras ir viņa dārzā, kādam — ir. Kamēr neesmu droša, kādai šķirnei pieder mētra, es tās neizplatu,» saka Lolita. Otrs iemesls, kāpēc mētras pirms stādīšanas laukā ir jānovēro, — jāzina, vai tās ir piemērotas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Pašlaik pārbaudes laiks jāiztur Hilarijas saldajai citronmētrai un saldajai bumbieru mētrai.
«Man ir teikuši — ko tu stāsti, mētras nevar būt tik atšķirīgas! Te ir iespēja katram pašam redzēt, pārliecināties, salīdzināt,» saka Lolita. Zemgales zemē labi var ieaugt aptuveni 30 dažādu šķirņu mētru. Taču saimniece nepaļaujas, ka tās Latvijā var pārziemot.
Kailsalu tās neiztur, tāpēc rudenī saknes tiek nestas vēsās telpās, kur «guļ» līdz pavasarim.
«Jāņem arī vērā, ka mētra nav koks un krūms, kas augs gadiem ilgi. Mētras vienā vietā aug trīs, maksimums piecus gadus. To laikā tās ir paņēmušas no augsnes visas vajadzīgās barības vielas, un ražība zūd. Lai piparmētras neizzustu vispār, tām vajadzīgs jauns lauks,» skaidro saimniece. Jautāta par visgrūtāko brīdi biznesā, Lolita atceras gadu, kurā piparmētru lauks bija ierīkots iepriekš 30 gadus lauksaimniecībā neizmantotā zemes gabalā. Kad pēc koncerttūres pa Itāliju, kurā Lolita bija devusies kopā ar deju kolektīvu, atgriezās mājās, laukā bija redzamas tikai nezāles. «Man rokas nolaidās. Bet vecākā meita teica: «Mammu, kad lielās nezāles izrausim, tad jau varēs redzēt zemākās nezāles. Tā pa metram vien tikām galā,» stāsta Lolita, kurai vienīgie palīgi ravēšanas darbos ir 18 un 10 gadus vecās meitas. «Tā bērniem rodas izpratne, kā jāpelna nauda.»
CEPUMI UN ŠOKOLĀDE
Ja Lolita Duge audzētu piparmētras tikai tēju un sīrupu gatavošanai, viņas mazais bizness, iespējams, jau būtu bankrotējis. Pirms Ziemassvētkiem daži uzņēmumi pasūta Vilcē audzētās un fasētās piparmētru tējas dāvināšanai.
Taču pārējos gada mēnešos latviešiem pietiek ar tām drogām, kas iegūtas no pašu savāktā dārzos, pļavās un mežos.
Lolita to ātri saprata. Par laimi, 12 piparmētru šķirnes bija jau pamudinājušas viņu eksperimentēt tālāk.
Produktu klāsts piecu gadu laikā ir vairākkārt mainījies — pašlaik ir 13 dažādu našķu, ar ko saldināt dzīvi: šokolādes un bezē cepumi, baltā un melnā šokolāde, karameles, medus ar piparmētrām. Ir vēl arī divi dažādi piparmētru sīrupi: ar plūmju un upeņu sulu. Pat piparmētru zefīri! «Ne jau viena izmēģinu jaunas receptes. Esmu darbā pieņēmusi krustmeitu,» Lolita iepazīstina ar savu vienīgo kolēģi Zani Dugi, kas ir diplomēta ēdināšanas servisa speciāliste.
Kad viesojamies piparmētru namiņā, viņa tajā gatavo šokolādi ar atsvaidzinošo garšu.
«Jaunu produktu radīšana un ražošana ir aizraujošs process mums pašām,» saka Lolita. Šī aizraušanās neesot ne vienkārša, ne lēta, jo visi gardumi tiek gatavoti ar rokām piparmētru namiņa virtuvē. Vienīgie palīgi ir žāvēšanas skapis un mikseris.
«Bet pagaidām mums nav domas ieguldīt naudu iekārtās viena produkta lieljaudas ražošanai.
Dodam priekšroku daudzveidībai.
Ražojam tikai Latvijas tirgum, un tas ir tik neliels, ka mūsu pieejai jābūt ļoti radošai,» stāsta Lolita. Viņai ar Zani patīk eksperimentēt, bet mājražotāju produkcijas cienītājiem interesē aizvien jaunas un īpašas garšas, tāpēc ne konditorejas, ne šokolādes fabriku Vilcē necels.
Lielā produktu daudzveidība esot svarīga arī tūristu piesaistei. Lolitas Duges piparmētru namiņš ir viena no populārākajām pieturvietām Zemgales novada apceļotājiem un lauksaimniecības speciālistiem.
Aizvien biežāk Vilces pagasta Terēnos ierodas tūristi no netālās Lietuvas, brauc arī lauksaimniecības studenti no dažādām Eiropas valstīm. Lolita atzīst, ka sākumā kā gide jutusies mazliet neērti, ka viņas krievu un angļu valodas zināšanas nav izcilas, ka piparmētru laukā ir arī nezāles. «Bet pārvarēju sevi,» viņa saka, «jo tas ir tikai cilvēcīgi, ka ikdienas darbos nespēju izraut katru nezāli. Tā arī kalpo kā pierādījums, ka piparmētru lauks ir bioloģisks, tajā netiek lietoti ķīmiski preparāti. Ir bijis arī tā, ka eksperimentos neizdodas ļoti labs produkts.
Nekas! Atbrauc tūristi, un viņiem ir iespēja nogaršot marmelādi, kurai nav vajadzīgās konsistences.» Tūrisms ir palīdzējis palielināt piparmētru produktu atpazīstamību un noietu.
Par to Lolita ir pārliecināta bez grāmatvedības datu pētīšanas. Jo vairāk viesu Terēnos, jo vairāk nopirkto piparmētru gardumu veikalos. «Redzot, ka šokolāde un cepumi tiek gatavoti tepat Latvijā mājas apstākļos, cilvēki saprot, kāpēc mūsu ražojumi cenas ziņā nevar konkurēt ar industriāli ražoto un importēto produkciju,» Lolita secinājusi, ka pircējiem nav žēl naudas par labiem našķiem. «Kādas reizes trīs ir bijis, ka cilvēki mums piezvana, lai pateiktu, ka mūsu cepumi viņiem ir ļoti garšojuši. Šāds zvans ar patiesi izteiktu atzinību man nozīmē vairāk nekā diplomi un balvas. Man ir aizrādīts, ka nav vērts tērēt laiku diviem tūristiem. Bet reizumis pēc sarunas ar gaišiem cilvēkiem jūtu tādu enerģijas pieplūdumu, ko naudas izteiksmē nevar novērtēt. Nav tā, ka cepu cepumus un skaitu eiro. Man vissvarīgākais ir prieks par padarīto darbu un labajiem vārdiem, ko dzirdu. Manā viesu grāmatā bērna rokrakstā ir ierakstīts: «Šī ira pati labākā diena manā mūžā.» Vai to var izmērīt naudā?»
Lolitas Duges piparmētru namiņš ir viena no populārākajām pieturvietām Zemgales novada apceļotājiem un lauksaimniecības speciālistiem
Gada laikā tiek saražots ap simt kilogramu tējas un 300 litru sīrupa
Lolita Duge, zemnieku saimniecības Terēņi saimniece, Lolitas Duges piparmētru namiņa īpašniece
PIPARMĒTRU NAMIŅŠ DARBOJAS: 5 gadus
PRODUKTI: Izmantojot piparmētras, saimniecībā gatavo 13 produktus: cepumus, šokolādes, zefīrus, sīrupus, medu
KOLKCIJA: Piparmētru laukā aug desmit dažādu mētru, kolekcijā ir vairāk nekā 30 veidu mētru
Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā
«Arvien ir jauni mērķi, kuru dēļ jāstrādā. Mūsu ģimenē ir apziņa, ka atpūta pienākas tikai pēc labi padarīta darba. Mums ļoti patīk ceļojumi, bet īpaša sajūta ir tikai tad, ja esam godam nopelnījuši šo atpūtu.»
Lielākā kļūda, kas devusi Mācību
«Kad mani aicināja piedalīties šovā Īstās Latvijas saimnieces, nebiju pārliecināta, vai man to vajag. Producente teica: «Nožēlot var tikai to, ko neesi pamēģinājis.» Nevienu kļūdu, kas devusi mācību, neuztveru kā bēdu.»
Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam
«Mani kaitina, ja visu rēķina naudā. Lai strādātu, nepietiek ar vēlmi pelnīt, vajadzīga sirds atdeve. Es nemudināšu ne vienu, ne otru meitu turpināt piparmētru biznesu. Saku viņām to pašu, ko citiem jaunajiem, — dariet tikai to, kas jums patiešām interesē!»
Avots: žurnāls “IR” (21.06.2018.), Gunita Nagle