Lauksaimnieku konkursa “Sējējs 2018” balvu saņēmēju vidū ir Vidzemes augkopjiem pazīstamā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “VAKS”, kuras centrs atrodas Valmierā, vadītājs Indulis Jansons, viņš ieguva laureāta nosaukumu nominācijā “Gada veiksmīgākā kopdarbība”. Ar kooperatīvu “VAKS” sadarbojas arī daudzi vēsturiskā Cēsu rajona novadu graudu audzētāji.
Kooperatīvs aktīvi darbojas kopš 1999. gada. Gadu gaitā tā darbība paplašinājusies. Izveidoti atbalsta punkti Burtnieku novadā Matīšos, Gulbenē un Varakļānos. “VAKS” izveidojis sistēmu, kas nodrošina savu biedru izaudzētās produkcijas pirmapstrādi, uzglabāšanu un realizāciju.
Sabiedrības mērķis ir sniegt pakalpojumus lauksaimniecības produktu ražotājiem (graudu pirmapstrāde, graudu uzpirkšana un tirdzniecība, graudaugu sēkla, zālāju sēkla, augu aizsardzības līdzekļi, minerālmēsli, lauksaimniecības tehnikas tirdzniecība un serviss), agronomu konsultācijas, kā arī apmierināt citas sabiedrības biedru vajadzības.
Kooperatīvā pašlaik apvienojušās vairāk nekā 500 saimniecības.
Konkursā “Sējējs 2018” gada balva nominācijā “Gada lauku saimniecība” piešķirta Saldus novada uzņēmumam “Saldus Druva” un tās saimniecei Maritai Spundiņai. Par “Gada uzņēmumu pārtikas ražošanā” atzīta Jaunpils novada akciju sabiedrība “Jaunpils pienotava” un tās vadītājs Viesturs Krilovs. Nominācijā “Ģimene lauku sētā” laureāta titulu ieguvusi Kandavas novada zemnieku saimniecība “Krikši”, kurā saimnieko Santra Celmiņa ar ģimeni. Par veiksmīgāko jauno zemnieci atzīta Bauskas novada saimniecības “Jundas” īpašniece Alma Bērziņa.
Pretendentus vērtēja arī nominācijā “Rītdienas Sējējs – mazpulka dalībnieks”, kurā par laureāti kļuva Saldus novada Lutriņu mazpulka dalībniece Agnese Smiļģe. Turpretī par laureāti nominācijas “Zinātne praksei un inovācijas” grupā “Zinātne praksei” atzīta agronome Biruta Jansone ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Zemkopības institūta zinātnieku grupu, kas izstrādāja zinātnisko darbu “Daudzgadīgo zālāju šķirņu pavairošana un izplatība Kanādā, Eiropā un Latvijā”. Savukārt šīs nominācijas grupā “Zinātne inovācijai” par laureāti atzīta bioloģe Ina Alsiņa ar LLU Augsnes un augu zinātņu institūta zinātniekiem par izstrādāto darbu ‘dīgtspējīgu tehnoloģiju izstrāde pākšaugu audzēšanai un to izmantošana proteīna nodrošināšanai Eiropā pārtikas un lopbarības ražošanai”.
Balva “Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā” šogad piešķirta divām pretendentēm: lauksaimniecības zinātņu doktorei, “Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” vadītājai Venerandai Stramkalei un valsts emeritētai zinātniecei, LLU Dārzkopības institūta vadošajai pētniecei Mārai Skrīvelei, kura nostrādājusi augļkopības zinātnē vairāk nekā 50 gadus.
Konkursa laureātiem šogad, atzīmējot lauksaimniecības apbalvojuma “Sējējs” 25. atjaunošanas gadskārtu, dota iespēja uz savas produkcijas iepakojuma, bukletos vai kādos citos saimniecības popularizēšanas materiālos izmantot arī īpašu konkursa “Sējējs” zīmi kā apliecinājumu tam, ka viņi ir atzīti par labākajiem saimniekiem Latvijā.
“Sējēja” balvu pasniegšana notika piektdien Rīgā, VEF kultūras pilī. Konkursu rīko Zemkopības ministrija.
Avots: laikraksts “Druva” (03.10.2018.), Arita Lejiņa