Curikovu ģimene saņem konkursa «Sējējs» pateicību

Gadskārtējā Zemkopības ministrijas rīkotajā konkursā «Sējējs» nominācijā «Bioloģiskā lauku saimniecība» pateicību saņēmusi Aknīstes novada zemnieku saimniecība «Liepas». Tas ir ģimenes uzņēmums, kas sākts veidot no mazumiņa, laika gaitā to paplašinot un pilnveidojot. Saimniecībā strādā Curikovu ģimene: Nikolajs, Evija, Santa un Ieva.

– Īsti nezinu, bet laikam mūs dalībai šajā konkursā ieteica novada pašvaldība. Sākotnēji domājām, vai piekrist, jo par mums jau daudz rakstīts un saņemta ievērība, spriedām, lai labāk iesaka kādu citu, bet tad piekritām, – teic saimnieks Nikolajs CURIKOVS.

Uz jautājumu, kāpēc savulaik pieņemts lēmums veidot tieši bioloģisko saimniecību, viņš atbildēja, ka šī ideja iepatikusies uzreiz, kopš Latvijā sākās šāda saimniekošanas kustība, un nu pēc vairāk nekā desmit gadiem viņš secina, ka izvēlēts pareizais virziens.

– Sākām ar četrām govīm un desmit aitām. Patlaban mums ir 120-150 Latvijas tumšgalvju šķirnes aitu mātes, 40 slaucamās govis, no kurām gadā iegūstam 180 t piena. Divos hektāros zemes audzējam ziemas ķiplokus, drīzumā plānojam ieviest arī gaļas liellopus. Savukārt saimniecībai piederošā kafejnīca «Liepas» nodota meitu Santas un Ievas pārziņā, – stāsta N. Curikovs.

Saimniecībā «Liepas» kopumā ir 156 ha zemes. Kā jau ģimenes uzņēmumā, te pārsvarā darbus veic pašu spēkiem. Algoti darbinieki ir kafejnīcā, bet zemnieku saimniecībā darbs tiek dots sezonas strādniekiem. N. Curikovs stāsta, ka, kārtīgi visu iepriekš aprēķinot un plānojot, var sekmīgi saimniekot arī nelielās platībās. – Es patlaban labi saskatu arī nākamo desmit gadu perspektīvu, – secina saimnieks.

Daļa «Liepu» produkcijas, kā kartupeļi un citi dārzeņi, tiek izmantoti kafejnīcas vajadzībām, savukārt par ķiploku biznesu viņš teic, ka patlaban jau esot tā, ka nevarot spēt apmierināt visu pieprasījumu.

– Pieredze rāda, ka bioloģiskajās saimniecībās audzēto īpaši iecienījuši ārzemnieki. Cenšamies piedalīties arī dažādos pieredzes apmaiņas pasākumos, kur tiekamies gan ar līdzīgi domājošajiem, gan sastopam potenciālos sadarbības partnerus. Es teikšu, ka vajag tikai domāt un strādāt, un tad var sev sagādāt iztikšanu arī ar nelielām zemes platībām un bez milzīgiem ganāmpulkiem. Zinu kādu ģimeni, kura audzē ķiplokus viena hektāra platībā, un visi no tā arī pārtiek. Tā arī mēs – lēnītēm, bet stabili – gadu gaitā esam attīstījušies, un patlaban nākotnē raugāmies ar pārliecību, ka būs labi, – uzskata N. Curikovs.

Viņš arī stāsta, ka saimniecībā esošā tehnika ir vienkārša. Šis un tas, piemēram, ķiploku audzēšanas vajadzībām, ir arī paštaisīts. Vairāku gadu gaitā gūtā pieredze ziemas ķiploku audzēšanā ļāvusi šā gada lietainajā vasarā izvairīties no tā, ka stādījumi izslīkst.

– Vietām jau bija mitrāks, bet ķiploku stādīšana lēzenumā bija pareizā izvēle šim gadam. Par spīti lietavām, pietiekošā daudzumā ir sagādāts siens un salmi. Novākti un izkaltēti ķiploki. Kas pārdošanai, kas atstāts kā stādāmais materiāls, ko patlaban daivojam – gatavojam likšanai zemē. Jaunākais mūsu saimniecībā ir nesen veiktā modernizācija – iegādāta barības sagatavošanas tehnika, – stāsta N. Curikovs.

Bet par gūto atzinību konkursā «Sējējs 2017» viņš teic, ka tā arī ir lielākā balva.

– Patīkami, ka saņēmām arī novada pašvaldības un Lauku atbalsta dienesta atbalstu un novērtējumu, ka pašvaldības vadītāja Vija Dzene un Ziedīte Bimšteine no Latvijas Lauku konsultāciju centra arī bija ar mums kopā šajā svinīgajā notikumā. Un pats apbalvošanas pasākums bija kā neliels atpūtas brīdis un iespēja pabūt kopā ar prominencēm no valdības, – teic N. Curikovs.

Aizvadītajā nedēļā kultūras pilī «Ziemeļblāzma», Rīgā tika pasniegtas Zemkopības ministrijas konkursa «Sējējs 2017» balvas. Nominācijā «Bioloģiskā lauku saimniecība» pateicību saņēmusi Aknīstes novada zemnieku saimniecība «Liepas», kurā saimnieko Curikovu ģimene. Attēlā (no kreisās): Latvijas Lauku konsultācijas centra Jēkabpils biroja vadītāja Ziedīte Bimšteine, Nikolajs un Evija Curikovi un Aknīstes novada domes priekšsēdētāja Vija Dzene.

Avots: laikraksts “Brīvā Daugava” (19.10.2017.), Ilze Bičevska