Gadskārtējā konkursā “Sējējs 2017” nominācijā “Gada lauku saimniecība” balva piešķirta Jelgavas novada Vilces pagasta zemnieku saimniecībai “Terēņi” un tās saimniekam Kasparam Dugem. Savukārt nominācijā “Ģimene lauku sētā” veicināšanas balvu un prēmiju ieguvusi Jelgavas novada Svētes pagasta zemnieku saimniecība “Vilki”, kurā saimnieko Puriņu ģimene.
Gandarīts par augsto novērtējumu ir Kaspars Duge un viņa kundze Lolita. K.Duge gan atzīst, ka viņa vadītā saimniecība tiekusies uz šo panākumu lēni – 25 gadu garumā. 1992. gadā uz mantotās zemes dibināta zemnieku saimniecība. Gan Kaspars, gan Lolita ir studējuši LLU. “Terēņi” mūsdienās apsaimnieko laukus vairāk nekā tūkstoš hektāru platībā. Saimniecībā audzē kviešus, rapšus, lopbarības pupas, kā arī nedaudz cukurbietes, ar ko plānots apgādāt medniekus. “Cukurbietes zemniekiem bija izdevīga kultūra, bet tagad jāpieņem, kā ir,” saka K.Duge. “Terēņos” pastāvīgi ir nodarbināti astoņi darbinieki. Ražu šosezon izdevies novākt labi, 10. oktobrī lauki bija arī apsēti. Šonedēļ saimniecībā turpinās rudens aršana, sagatavojot laukus vasarāju sējai, kā arī miglošana. Uz “Terēņu” bāzes kā atsevišķu uzņēmumu L.Duge ir izveidojusi piparmētru ražotni, darbīgi iesaistījusies mājražotāju kustībā un arī Vilces attīstības biedrībā.
Tikai nepilnus deviņus hektārus liela ir Svētes pagasta saimniecība “Vilki”, kurā četrās paaudzēs saimnieko Puriņu ģimene. Lauma Puriņa, kas ir arī latviešu valodas un literatūras skolotāja Zaļenieku Komerciālajā un amatniecības vidusskolā, stāsta, ka veicināšanas balvas piešķiršana līdz pēdējam ģimenei bija pārsteigums. “Vilkos” pilna laika darbinieks ir saimnieks Aldis Puriņš. Saimniecība audzē dekoratīvos stādus, ir atvērta arī lauku tūristiem. Interesentu iecienīts ir “Vilku” ābeļdārzs, kurā aug tādas seno ābeļu šķirnes kā ‘Sīpoliņš’ un citas. Saimniecībā gan pašu apgādei, gan tūristu priekam ir arī divas zilās govis. Lauma pateicas Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju centra darbiniecei Videgai Vītolai, kas rosināja “Vilkos” izvērst saimniekošanu, tostarp pieteikties ES atbalsta projektiem.
Nominācijā “Gada uzņēmums pārtikas ražošanā” par labāko atzīta Smiltenes novada akciju sabiedrība “Smiltenes piens”.
Nominācijā “Ģimene lauku sētā” šogad laureāta titulu ieguva Beverīnas novada zemnieku saimniecība “Kalnleimaņi”, kurā saimnieko Lolita Zvirgzda ar ģimeni. Par veiksmīgāko jauno zemnieku atzīts Valkas novada zemnieku saimniecības “Lejasciņi” īpašnieks Kristaps Sula, bet laureāta nosaukumu nominācijā “Bioloģiskā lauku saimniecība” ieguva Kuldīgas novada SIA “Lāses AM”. Konkursa nominācijā “Gada LEADER projekts vietējā rīcības grupā” par labāko atzīts projekts kokkopības pakalpojumu uzlabošanā Saldus un Brocēnu novadā, ko īstenoja Ģirts Vitkovskis.
Šogad komisija vērtēja arī pretendentus nominācijā “Rītdienas Sējējs – mazpulks”. Par laureātu kļuva Tukuma novada 307. Džūkstes mazpulks un tā vadītāja Gundega Jēkabsone. Savukārt par laureāti nominācijā “Zinātne praksē, inovācijas” atzīta Dobeles Dārzkopības institūta zinātniece Baiba Lāce par darbu “Agroekoloģisko faktoru ietekme uz bumbieru-kadiķu rūsu un integrētās augu aizsardzības iespējas slimības ierobežošanai”.
Balvu “Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā” saņēma Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes locekle, biedrības “Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācija” un uzņēmuma “Stalbes Agro” valdes priekšsēdētāja Aija Balode. Veicināšanas balvas un diplomus kopumā saņēma 16 konkursa dalībnieki visās nominācijās. Šogad konkursam bija pieteikti 52 dalībnieki.
Prēmiju “Sējējs” laikā no 1989. gada līdz 1992. gadam nodibināja vairākas lauksaimnieku biedrības. 1994. gadā konkurss tika atjaunots jaunā kvalitātē, Zemkopības ministrijai sadarbojoties ar Vides ministriju. Kopš 1994. gada “Sējējs” tiek rīkots katru gadu, un tā laureāta gods Latvijas lauksaimniekiem kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem apbalvojumiem.
Avots: laikraksts “Zemgales Ziņas” (19.10.2017.), Gaitis Grūtups